Blog

We write for you

Lucia Hermanova
Dajte zelenú udržateľnému office-u!

Dajte zelenú udržateľnému office-u!

Pod klimatickými zmenami si mnohí z nás predstavujú globálne otepľovanie, topenie ľadovcov a Gretu Thunberg. Tento pojem avšak zahŕňa omnoho viac a zmeny sa nie len že dotýkajú každého z nás, ale každý z nás ich vedome či nevedome ovplyvňuje. Z odbornejšieho hľadiska by sme to mohli prirovnať k “butterfly” alebo motýliemu efektu, pretože aj drobná, až zanedbateľná vec ako vyhodenie plastového vrecúška do zmiešaného odpadu alebo odhodenie rúška na zem (to sa stáva, keď rúško zje človeka) môže mať niekde katastrofálne následky. 

V agentúre sa už nejaký čas snažíme robiť veci lepšie a prispieť konaním k udržateľnosti planéty. Práve preto sme sa rozhodli inšpirovať našimi eko “návodmi” aj vás, dúfajúc že aj takýmto malým krokom dokážeme spoločne zmeniť niekoho správanie k planéte.

Swapuj s kolegami

Nepoužívané oblečenie, knihy, kvety, hračky, potreby do domácnosti...nemusia patriť hneď do koša! Usporiadajte si v office malý swap - výmenu - vecí, ktoré môžu urobiť radosť vášmu kolegovi. Okrem dobrého a ekologického kroku tak urobíte aj krok bližšie ku kolegom a môže z toho vzniknúť milá tradícia a teambuilding v jednom. Aj my sme sa, vďaka kreativite našich agentúrnych žien dohodli na prvom swape rastliniek a oblečenia. Keby sme už len mohli ísť do office! Veď človek nikdy nevie, aké poklady ukrývajú jeho kolegovia doma.

Buď plantlover 

Vyzdob si office rastlinami. Pokiaľ si to už skúšal ale umrela ti aj burina, nezúfaj, pre takýchto pestovateľov vesmír vymyslel sukulenty (kaktusy). Okrem toho, že sú rastliny aj oku lahodiace a ich zelená farba ťa upokojí, niektoré druhy vyrábajú kyslík a čistia vzduch! A ten k životu pravdepodobne potrebuješ. Nezabudni - najprv sa spýtaj kolegov, či nemajú doma kvet, z ktorého by ti urobili odrezok. My v office špeciálne ľúbime tie rastliny, ktoré sme si tu vypestovali takpovediac “od bábätka”.

 

Nebuď lemra a separuj 

V Bratislave a v Košiciach fungujú spaľovne, kde sa pri vysokých teplotách bezpečne ničí odpad zo zmiešaných kontajnerov, avšak z ostatných krajov celý obsah aj s odpadkovým sáčkom putuje na veľkú haldu smetí umiestnenú možno aj za tvojim domom. Príroda sa ti poďakuje ak na tieto kopy nebudeš prispievať minimálne plastmi, papierom a elektronikou, (prosím ani baterky a káble nepatria do zmiešaného odpadu) ale vhodíš ich do určených zberných nádob. A čo už len je jednoduchšie, ako zaobstarať si do office-u o jednu nádobu na smeti navyše a prilepiť na ňu lístok s pokynmi čo do nej patrí a čo nie? 

Od 1.7.2021 bude povinné pre všetky obce zabezpečiť aj separovanie BRKO - biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu, ktorý podľa prieskumov niektorých samospráv tvorí až 60-70% všetkého odpadu, ktorý končí na skládkach. Ten sa následne použije do kompostov, čím niečo aj vrátime pôde, z ktorej väčšina tohto odpadu pôvodne pochádza.

 

 

Jednu točkovicu poprosím! 

Vodu v plastových fľašiach vieš nahradiť buď filtračnou kanvicou alebo strojom na výrobu sódy, ktorý ti aj z čistej vody vyrobí nabombenú minerálku. Prípadne (síce trochu drahším ale stále ideálnym) riešením je zakúpenie tzv. výrobníku vody, čo ocenia hlavne zamestnanci vo firmách. A keď už potrebuješ piť sladkú vodu, vypýtaj si od babky domáci sirup (alebo načapuj v bezobalovom). Potešíš babku, kolegov, svoje zdravie i planétu. 

Uhádneš, aký sirup pijeme my v office na Bazovej? Správne. Bazový. 

Doba elektronická

Potraviny nakupujeme cez internet, platíme ich smartfónmi a hodinkami, s priateľmi sa stretávame online a diár sme vymenili za Google kalendár. Tak prečo stále väčšinu dokumentov tlačíme a fyzicky archivujeme? Je na čase odložiť toner z tlačiarne do zásuvky a vybrať ho až pri návrate do minulosti. Moderný svet ponúka možnosti elektronických katalógov, faktúr, podpisov + asi tisíc spôsobov zálohovania dát, je na čase otvoriť brány novým technológiám.

Tip: ak už musíš niečo vytlačiť, vytlač to obojstranne. môžeš ušetriť cca 25-40% spotreby papiera.

Čapovaná drogéria

Už je to pár rokov, čo trend čapovanej drogérie skúša ovládnuť trh. Jediné čo musíš v tomto prípade urobiť, je nevyhodiť obal z mydla (šampónu, aviváže...) do odpadkov, ale prejsť sa s ním do predajne, kde si môžeš sám načapovať (kiež by to šlo aj v pivkom a vínkom).
A za jeden čapovaný prostriedok na riad, mydlo na ruky a prípadne čistič na podlahy dáš oveľa menej peňazí ako v bežnom obchode. Čím viac ušetríš na čapovanej drogérii, tým viac môžeš minúť na čapovanom. A to sa opla, nie? 

Ozaj! Jednorazové papierové utierky poprosíme asap vymeniť za uteráčiky a handry na riad. V dnešnom svete sú síce bezpečnejšie tie papierové, ale keď sa raz vrátime do normálu, nezabudni na to. 

Mimochodom - tento neduh používania papierových vreckoviek si berie na triko práve marketing, ktorý spôsobil, že ich spotreba výrazne stúpla, pretože promoval ich hygienickosť

Dones si svoje. 

Väčšinu každodenných potravín nájdeš v bezobalových obchodoch, kde si môžeš sám naplniť svoje vrecúška alebo krabičky rôznymi surovinami. Navyše z veľkej časti títo podnikatelia ponúkajú produkty od lokálnych výrobcov, čo svedčí o čerstvosti a kvalite. A ešte môžeš aj potešiť kolegov, keď im donesieš v klasických “horčičákoch” sušené ovocie a orechy len tak pre radosť. Úspech zaručený a zároveň je to malý tip aj pre našich kolegov, ehm. 

Aj obed si dones svoj a vo svojom.

V posledných rokoch s (vďaka Bohu) stále väčšou popularitou bez obalových obchodov, stúpa obľuba nosenia si vlastných obalov, najmä čo sa kávy “to go” týka. Viem, že hlavne teraz v dobe zatvorených reštaurácií je jedlo so sebou jediným riešením pokiaľ nemáš vlohy alebo čas na varenie, avšak stále si jedlo vieš osobne vyzdvihnúť a dohodnúť sa s reštauráciou, že si prinesieš vlastný obal. Plus to môžeš spojiť s prechádzkou na čerstvom vzduchu, ktorého máš za posledný rok pravdepodobne nedostatok. A jeden erárny set krabičiek do officu vás nevyjde viac ako 5-10 eur. Čo je oveľa ekologickejšie a hlavne lacnejšie ako hnusné polystyrénové krabičky, za ktoré dáš minimálne 30 centov pri každom obede. 

MHD

Náš nie moc kamarátsky kamoš pandémia nám tento spôsob dopravy nijako neuľahčil, ale práve naopak. Ľudia sa opäť vrátili k hromadnému využívaniu áut. Viem, auto je pohodlnejšie, nemusíš nosiť veci v rukách, netlačíš sa s cudzími ľuďmi atď. ALE, MHD je lacnejší, a v meste ako je Bratislava aj rýchlejší spôsob dopravy vďaka bus pruhom. Navyše, ak by sme začali hromadne využívať MHD, zjednodušili by sme dopravu pre všetkých tých, ktorí sa do práce naozaj nemajú ako inak dostať. Tých pár minút človek vydrží a aspoň má načo z rána ponadávať. :)

 

A ešte pár nenápadných ale účinných tipov! 

U nás v office zbierame použitú kávu do nádobky, pretože aj tento odpad vieme ďalej využiť napríklad ako hnojivo pre niektoré kvietky, do kompostu alebo aj v kozmetike ako masku na tvár či vlasy. A ak chceš byť naozaj eko a ohľaduplný k svetu, kupuj tie kávy s označením fairtrade. Farmár niekde ďaleko v Amerike či Afrike ti v mysli poďakuje.
Taktiež využívanie klimatizácie okoliu (ani tvojmu organizmu) neprospieva, ale to už určite vieš. Veď načo máme okná? ä

Tip na záver: ak kupuješ mlieko, paradoxne je to v plastovej fľaši lepšia varianta ako v tetrapaku.

 

Dúfam že som ti mojim článkom vnukla zopár nápadov, ktoré sa rozhodneš praktizovať v pracovnom ale aj bežnom živote. Pokiaľ v agentúre alebo vo svojej práci máte aj iné eko zvyky, napíš nám, veľmi radi sa inšpirujeme.

Lucia Hermanova
Lucia Hermanova Account Manager
Pod maskou introvertnej nevinnosti naša accountka ukrýva sarkastickú extrovertku s veľkým srdcom. Pre svojich priateľov, rodinu a klientov je vždy pripravená zniesť modré z neba, pokiaľ na to nájde kvalitného dodávateľa. Okrem lásky k práci prekypuje tiež láskou ku …
About author
By using the sites operated by 4ME MEDIA s. r. o. you agree to the use of cookies that help us provide better service. More info
sk
en