Blog
We write for you


Pohoda v kolektíve vďaka online callom?
Namiesto výhľadu na rušnú bratislavskú ulicu mám výhľad akurát tak na kuchynskú linku a blízke vegánske bistro mi nahrádza blízka chladnička. Kolegov vídam iba na Meete a počas práce občas dokážem i zapnúť práčku či umyť riad. Je vám to rovnako známe?
O benefitoch a úskaliach home officu si povieme inokedy. Dnešný blog bude o tom, ako udržiavať kolektív počas (dlhodobej) práce z domu funkčný a spokojný pomocou našich milovaných video callov.
Aký je hlavný rozdiel medzi prácou z domu a z kancelárie? V osobnom kontakte. Ten je pre udržanie kolektívu v správnej nálade veľmi dôležitý. Platformy pre video cally zažívajú za posledný rok veľký boom a používame ich aj my v agentúre. Google Meet, Teams, Hangouts či Zoom, alebo praveký Skype - prostredníctvom týchto appiek sa viete spojiť s kolegami. Ale o čom sa máte, okrem práce, spoločne baviť?
It's time for teambuilding!
Počas pracovnej doby môžete spoločne na videochate absolvovať raňajky, kávu alebo venčenie psa a prebrať počas 20 minút udalosti predošlého dňa a bežné konverzačné témy. Odporúčam vyhnúť sa aktuálne spoločensky rezonujúcim témam a zaujímať sa skôr o drobnosti zo života tých druhých. Vo 4ME MEDIA máme pondelkový “kávový call”, ktorý nás dokáže ideálne prebrať do pracovného dňa a vidieť občas výrazy ešte polospiacich kolegov je na nezaplatenie.
Konverzačný tip: na skorých ranných calloch je bežná nízka interakcia zúčastnených. Vyzývajte kolegov otázkami, zaujímajte sa. Ak to nefunguje, odpovedajte na jednu otázku všetci doradu. Hlavne nenechajte toho najviac ukecaného člena tímu viesť siahodlhé nudné monológy. V našej agentúre som tým členom ja, viem o čom hovorím.
Zvykli ste s kolegami po práci skočiť do baru či kaviarne? Spravte si raz za čas po pracovnej dobe online “Idem na jedno” a uvidíte, ako sa pri poháriku dobrého drinku rozviažu jazyky aj tým menej komunikatívnym, čo môže opäť len prehĺbiť vzťahy. Verím, že správnym smerom a verím že upozornenie “pite s mierou” pripomínať nemusím.
Konverzačný tip: pozor na prílišné opojenie neformálnou atmosférou a spomínaným drinkom. Niektoré témy je vhodné riešiť naozaj iba pri osobnom kontakte a v online priestore môžu vyslovené slová nabrať iný charakter.
Samostatnou kategóriou sú cally 1:1. Alebo “jeden na jedného”. Či už potrebujete feedback od šéfa alebo on od vás alebo vyriešiť s kolegom dôležitú vec, takáto forma môže utužiť vzťah medzi vami a daným človekom.
Konverzačný tip: takéto stretnutie medzi štyrmi očami môže ľahko skĺznuť do rozhovorov o druhých ľuďoch, tzv. ohováranie či sťažovanie sa. Preto najprv zvážte, či je naozaj na mieste podávať danú informáciu týmto spôsobom.
Bonusom sú online hry, určené pre hranie počas video callov. I dospelí ľudia sa radi zabavia možno na prvý pohľad primitívnou hrou a na určitý čas tak rozprúdite konverzáciu a vytvoríte uvoľnenú atmosféru. Naše obľúbené sú napr. kvízy cez Kahoot či hádanie nakreslených obrázkov cez Scribbl.io. Možno nájdete medzi sebou skryté umelecké talenty, ktovie?
A pre každý prípad uvádzam pár základných pravidiel správania sa počas video callov. Nikdy neviete, kedy sa môžu zísť!
Základy video call etikety:
Meškanie je nefér voči druhým. - Ak call začína o 8:00, príďte o 8:00. 2-3 minútky meškania rovnako nikoho nezabijú a ostatní účastníci zatiaľ stihnú “z rýchlika” pokecať. Viac ako 5 minút však už môže u ostatných vyvolať netrpezlivosť. Ak nestíhate a ste v pyžame - nevadí. Vypnite si kameru a je to.
Call nemusí trvať presne hodinu. - Iste, v kalendári je lepšie mať vyhradenú presnú hodinu. Ak však dôležité veci preberiete za 27 minút, zbytočne budete zvyšných 33 minút rozmýšľať, o čom sa máte rozprávať. Preto sa nebojte navrhnúť ukončenie callu skôr.
Náhodné cally nie sú príjemné. - Spýtať sa vopred druhej strany, či má čas na call práve teraz, alebo sa dohodnúť na jeho začiatku o pár minút nie je neslušné. Mnohým z nás je viac proti srsti nečakaný, na celú miestnosť vyzváňajúci, call. Najmä ak je to riadne nahlas a človek má ešte v ústach zubnú kefku alebo sa práve snaží vymotať z pyžama či rýchlo dožuť polostudený obed.
Skákanie do reči. - Pomerne bežný a tolerovaný jav v online priestore. Technika rada klame a sklame v tom najnevhodnejšom čase a mnohí sa občas nepočujeme alebo nevieme z obrazu vyčítať, kto ďalší by chcel dostať slovo. Preto je vhodné na začiatku určiť (ak to nie vopred dané) vodcu konverzácie, ktorý bude celý call viesť do úspešného konca.
Kamera a mikrofón sa dajú vypnúť. - Ak aj máte pocit, že je vo vašom okolí ticho, ostatní účastníci môžu vďaka digitálnemu prenosu počuť rôzne rušivé zvuky. Preto ak nemáte udelené slovo, vypnite si mikrofón. To je tá malá ikonka dolu. Rovnako to platí i s kamerou, niektoré domáce úkony jednoducho nechcete prezentovať i svojim kolegom.
Rodinní účastníci a zvieratá sú v pohode, ibaže… - Máme overené, že členov rodiny priam magicky priťahujú video cally. Skákanie do obrazu či do reči sme si už mnohí zažili, veľa krát to vyvolá smiech a pobavenie kolegov, nie vždy sa to však hodí. Pri zvieratách to je zložitejšie, tým tak ľahko nerozkážete. Ak sa vaša mačka rozhodne po štvrtý krát šľapať po klávesnici a dožadovať sa pozornosti, asi sa už ani vy ani kolegovia nezmôžu na nič viac, ako smiech.
Ako trávite voľný čas s kolegami v súčasnej dobe vy? Máte pre nás tipy na online hry? Napíšte nám správu!