Blog
Píšeme pre vás


Všemocný deadline
Deadline je všemocný. Skúste hádať kedy píšem tento blog.
Na čo nám toto desivé slovko slúži? No predsa na plánovanie projektov a celkového chodu práce. Ale prečo v nás slovo deadline vyvoláva už len pri prvom započutí nepríjemné pocity a stres…?
...lebo človek je tvor lenivý.
Čo môžeš urobiť dnes, to neodkladaj na zajtra. Iba žeby si to odložil na pozajtra a mal dva dni voľna. Takýmto spôsobom bohužiaľ rozmýšľa priveľa ľudí zamestnaných či študujúcich a potom nestíhajú a stresujú.
...lebo stres je kamoš?!
Niekto potrebuje k dobrému pracovnému výkonu stres a pocit že “ak to neurobím teraz, tak to nestihnem”. Takýto prístup môže byť fajn, ale uhnať si vďaka tomu infarkt či vyhorenie v 35ke asi nechceš.
...lebo sú tvoje deadliny nesplniteľné?
Príliš veľa úloh a príliš málo času na ich vyriešenie? Práca sa občas v každej firme nakopí a ak si dlhodobo preťažovaný, práca ťa asi baviť čoskoro prestane. V takomto prípade neváhaj a porozprávaj sa s nadriadeným. Ten tiež občas nedokáže mať oči všade a možno takto spoločne vyriešite problém ľahšie a rýchlejšie.
...a možno len nemáš odhad.
Je všeobecne známym faktom, že väčšina ľudí absolútne nevie odhadnúť trvanie akýchkoľvek činností a často si myslia že niečo bude trvať kratšie, ako to reálne je. Veď to poznáš - “som tam do 5 minút”. No haha.
Ako sa vymotať spod nadvlády Všemocného deadlinu?
Plánuj.
Plánovanie najbližšieho týždňa či dvoch (minimálne v práci) má svoje výhody. Vieš čo ťa čaká a ak sa dostaví nejaký “asap task” (“včera bolo neskoro”), budeš vedieť obhájiť prečo nie/si schopný vyhotoviť prácu včas.
Nájdi časovú rezervu.
Ber ohľad na to, že nie vždy pracuješ ty či tvoje okolie v ideálnych podmienkach. Únava, demotivácia, smútok a iné nepríjemné nálady a emócie negatívne ovplyvňujú pracovný výkon a môžu ťa dosť spomaliť. Preto si ku každej plánovanej práci pridaj “akademickú pol/hodinku”, ktorá ti môže pomôcť dobehnúť zameškané.
Buď prirodzený.
Každému vyhovuje iný pracovný čas a systém. Možno sa ti lepšie pracuje skoro ráno či neskoro poobede. Možno radšej najprv spravíš to “nudné a nevyhnutné” a potom sa venuješ kreatívnym či zábavnejším taskom. Naplánuj si prácu tak, aby si ju robil s ľahkosťou a radosťou a nepadal od únavy už pred obedom.
Komunikuj.
Ak nič z vyššie uvedeného nefunguje, otvor si ústa. Povedz narovinu, že nestíhaš a konštruktívne zhodnoť situáciu a vezmi si z nej ponaučenie do budúcna. Sme len ľudia a deadliny sa občas dajú posunúť.
Čo získaš, ak sa ti to podarí?
Naplánovanie práce tak, aby si všetko pekne stíhal vie byť umenie. Ale stojí to za to! Pretože ako “bonus” získaš lepší pocit zo seba samého a zo svojho time managementu - že čas neovláda teba, ale ty jeho. Budeš vedieť tvoriť kvalitnejšie výstupy a i tvoje, nielen pracovné, okolie bude (s)pokojnejšie.
Ak máš iný tip ako sa ubrániť Vládcovi stresu, daj nám o ňom vedieť!